Історія змагань

«Доброволець» вперше відбувся у 2005 році на півночі Рівненської області, як екстремальне таборуванням молодіжної організації «Національний Альянс». Тоді він носив мандрівний характер та мета полягала не лише у фізичному вишколі його учасників, але й у вихованні шанобливого ставлення до своєї історії та національних героїв, а також ознайомленні з новими віхами національно-визвольної боротьби УПА. Маршрут табору пролягав могилами українських воїнів та місцями битв, які відгриміли у 40-50 роках ХХ століття. За період з 2005 по 2009 роки у таборуванні взяло участь понад 200 юнаків та дівчат з середовища як членів, так і прихильників «Національного Альянсу». З 2010 року за ініціативи організаторів табору він переростає у формат туристичних перегонів.

2005

11-13 лютого на теренах Березнівського району відбувався перший зимовий патріотичний мандрівний табір «Доброволець». Маршрут засніженими лісами «Надслучанської Швейцарії» пройшли 50 представників Києва, Рівного, Луцька, Івано-Франківська, Львова, Ужгорода, Чернівців, Вінниці та Кривого Рогу. Загалом учасники таборування подолали близько 60 км сніговими завалами, проходячи села Соснове, Маренин, Губків, Могулянка, Яцковичи та Хотинь, в яких спілкувалися зі ще живими свідками буремних часів визвольних змагань. Дорогу було сплановано так, що таборовики не лише фізично вишколилися та насолодилися чарівною природою заповідного краю, а й вшанували могили бійців УПА, якими рясно всіяні ліси Волині.

2006

Вдруге «Доброволець» проходив з 24 по 26 лютого на землях Рівненського краю. Близько двадцяти осіб з Луцька, Івано-Франківська, Києва, Рівного та Хмельницького проходили маршрутами вояків УПА, щодня долаючи майже 25-ти кілометрову відстань. Маршрут пролягав через села Соснове, Губків, Мочулянка, Яцьковичі, Хотин і кінцевою ланкою стало Березне. Побачили поховання загиблих, що повертались з бою під Гурбами, могили козаків, які загинули під проводом Северина Наливайка. Бачили хрест поблизу Березного, споруджений раніше представниками «Національного Альянсу». Бували в урочищі Соколині Гори понад Случчю.

2007

Протягом чотирьох днів, з 15 по 18 лютого, у Березнівському районі Рівненської області, так як і в минулі роки, проходив щорічний зимовий табір-мандрівка «Доброволець-2007». Участь у ньому взяли близько 40 осіб, серед яких члени «Національного Альянсу» з Луцька, Києва, Івано-Франківська, Житомира, Острога, Рівного та Чернігова, а також братньої організації «Український спротив». Маршрут був незмінний та пролягав через села Соснове, Губків, Мочулянка, Яцьковичі, Хотин і кінцевою ланкою стало Березне, тільки відстань учасники долали іншими дорогами та місцями ніж в минулі роки. «Доброволець-2007» припав на зміну погоди, повінь затопила поліські болота та ліси. А на другий день мандрівки прийшов на територію Полісся антициклон, який приніс морози до -20 °C. Тож учасники мандрівки випробували на собі зимове купання в болоті, і переправи через розлитий Случ, і нічні рейди та невелике блукання в непрохідній поліській пущі. Близько 80 км ходи лісовими стежками, через сніги та болота при мінусовій температурі варті неабияких вольових зусиль та патріотичних почуттів.

2008

З 15 по 17 лютого традиційно у Березнівському районі Рівненської області відбувся екстремальний табір «Доброволець», у якому взяли участь близько 30 членів організації «Національний Альянс», «Український Спротив» та ПЛАСТ. Провідником табору виступив краєзнавець, громадський діяч та бард Володимир Пастушок. Всього за три дні активісти подолали близько 55 км. Маршрут пролягав селами Бистричі, Немілля, побували у Долині валунів. Також активісти відвідали українське кладовище, де поховані українці, вбиті польськими та німецькими військами 30 травня 1943 року. Наступним пунктами мандрівки було село Вілля, де встановлено хрест у пам’ять про українців-жителів цього села, загиблих у роки німецької та польської окупацій та село Стара Гута, також знищеного у роки Другої світової війни німцями. Мандрували альянсівці через Соколині гори до села Губків, де знаходяться руїни фортеці, побудованої у 16-му сторіччі. Активісти також відвідали відбудовану церкву, що була спалена поляками, у якій загинуло близько 200 українців.

2009

П’ятий «Доброволець» пройшов 19-22 лютого на території рівненського Полісся. Цього року табір відбувся на честь одного із засновників Української Повстанської Армії, командиру УПА-Північ Клима Савура (справжнє ім’я – Дмитро Клячківський). В екстремальній зимовій мандрівці взяли участь 20 юнаків із Луцька, Рівного, Острога, Березного Рівненської області, Тернополя, Шумська Тернопільської області, Кіровограду та Івано-Франківська. Маршрут переважно пролягав через Березнівський та Сарненський райони Рівненщини, зокрема селами Михалин, Рудню-Бобровську, Лінчин, Богуші, Князівка, заболоченими берегами річки Бобер, долинами річки Случ через хутір Бердуха.Протягом табору молодим екстремалам вдалося подолати загалом близько 50 км.

2010

У цьому році «Доброволець» відбувся як туристичний змаг імені Клима Савура. Відбувся він 27-28 лютого на території того ж Березнівського району Рівненської області. Участь у змаганні, який проходив у форматі пригодницьких перегонів, брали студенти, професійні туристи, громадські активісти «Національного Альянсу», Пласту, Спілки Української молоді, ОУМ «Спадщина» зі Львова, Луцька, Києва, Рівного, Івано-Франківщини, Херсонщини тощо, що сформували 16 команд, кожна з яких кількісно складалась із 3-5 осіб віком від 18 років. Загалом до фінішної точки дібралось 13 команд. Старт відбувся на хуторі Хотинь. Маршрут пролягав місцями бойової слави українських повстанців. Закриття туристичного змагу «Стежками Героїв «Доброволець-2010» відбулось наступного дня на руїнах Губківського замку, який у минулому вважався найнеприступнішим на території Великої Волині. Згідно з програмою змагу, командам у повному складі за контрольний час (30 годин) потрібно було подолати маршрут протяжністю близько 50 кілометрів, відмічаючись на контрольних пунктах (КП). Місце команди у підсумку змагань визначалося за сумою штрафів та часу проходження маршруту, а також контрольних пунктів (КП), підтвердженням чого служили фотографії на КП. Призерами змагань стали команди з міста Луцька «Вовки» (1 місце), «Вовки ВНУ» (2 місце), «Адреналін МЦТСК» (3 місце).

2011

У екстремальному змаганні «Стежками Героїв «Доброволець-2011» імені Клима Савуравзяли участь близько 40 учасників, що представляли 9 команд із різних куточків України. А саме: Луцьк, Львів, Чернігів, Чернівці, Хмельницький, Радивилів. Відбувся змаг 26-27 лютого на території Березнівського району Рівненської області. Цьогоріч умови проведення змагу дещо ускладнили – змагання відбувалося нон-стоп, тобто команди-учасники могли йти і в ночі. Крім того погодні умови та маршрут теж був складнішими. Можливо саме це вплинуло на результат і чотири команди зійшли з дистанції. Натомість серед інших екстремалі боротьба велася буквально за кожну секунду. Неочікувано цього року перемогу здобула команда «Меридіан» (м. Луцьк), яка до старту не була серед фаворитів змагань. Луцькі хлопці віднайшли усі 15 контрольних точок та змогли перегнати команди іменитих професійних туристів.

2012

25-26 лютого втретє відбулися змагання. На старт змагань в селі Велике Поле з’явилось 18 команд із 20 зареєстрованих. Ще одна команда – «Ривок» приймала участь поза заліком, так як не виконала всіх організаційних умов. Серед команд-учасниць були, в основному, представники заходу України: Луцька, Рівного, Тернополя, Львова, Івано-Франківська. Хоча були й представники Сімферополя, Києва, Чернігова та Кіровограда. Загальна протяжність маршруту була близько 80 км. Учасники мали відмітитися на 26 контрольних пунктах. Складність проходження маршруту була зумовлена не лише рельєфом місцевості, але й погодніми умовами. Температура повітря постійно трималася вище нуля і тому сніговий покрив перетворився на місиво з мокрого снігу, що уповільнювало просування команд.

2013

23-24 лютого вже традиційно в Березнівському районі, Рівненська області відбулися туристичні змагання «Стежками Героїв «Доброволець» імені Клима Савура. Цьогоріч для участі в змаганнях зареєструвалося 23 команди, це більше ніж минулого року. Проте на старт з’явилося менше – лише 19. У зв’язку із хворобою учасників, три команди прибули у неповному складі. Тому одна із них – «Азимут» вийшла на маршрут поза заліком, тобто не могла претендувати на призові місця. Дві інші команди «Тиранія» та «Сіль» об’єдналися в одну («Тиранія») і були допущенні до змагань. Таким чином за перемогу та кубок «Добровольця» змагалися 17 команд. Цьогоріч на змаганнях було складено два маршрути різної категорії складності. У першій (вищій) категорії складності, де було необхідно подолати маршрут понад 90 км, зареєструвалося 14 команд. У другій (нижчій), де маршрут склав понад 55 км, між собою змагалися три команди. Із сімнадцяти команд, які прийняли участь у змаганнях, до фінішу дійшли лише вісім, решта – зійшли із маршруту.

2014

Організатори скасували змагання у зв’язку з подіями Революції Гідності.

2015

28 лютого -1 березня на Рівненщині відбулися п’яті щорічні екстремальні туристичні змагання «Стежками Героїв «Доброволець-2015», які проходили у пам’ять про загиблих Героїв 35 сотні самооборони «Волинська Січ». Участь у перегонах взяло 16 команд – 48 «добровольців», серед яких як і професійні туристи, так і початківці з Києва, Чернігова, Білої Церкви, Острога, Львова, Івано-Франківська, Долини, Рівного, Луцька, Ковеля, Володимира-Волинського, Костополя. Перед стартом командам пропонувалося обрати маршрут категорії складності. Відтак, 3 команди зголосилися на 80 кілометрову дистанцію, а 13 команд на легшу категорію – 50 кілометровий маршрут. Складний болотистий маршрут, орієнтування у дикій пущі та спортивний азарт примусили учасників рухатися фактично без відпочинку та вночі. Та все ж за 9 годин 32 хвилини першими дісталися фінішу команда «100хід» з Луцька, яка боролася у другій категорії складності. Взявши усі КП за 9 годин 57 хвилин посіла друге місце у другій категорії команда зі Львова «Олені». Команда «Єті» (Остріг-Київ) прийшла третя, подолавши маршрут у 50 кілометрів за 10 годин 2 хвилини. У першій категорії складності (80 кілометрова дистанція) посіла третє місце команда з Луцька «Тиранозаврики» взявши лише 9 КП за 14 годин 32 хвилини. Друге місце у команди «Сильний Чернігів», яка за 22 години 42 хвилини взяла 12 контрольних пунктів. Команда «Cannondale» з Луцька впоралася з усіма 23 КП, пройшовши 80 кілометровий маршрут за 17 годин 32 хвилин, – перемогла у екстремальних змаганнях «Доброволець-2015» у першій категорії складності.

2016

40 команд, 124 учасники, контрольний час – 24 години, дистанція 60-100 кілометрів, історичні точки, – таким запам’ятається шостий зимовий екстремальний змаг «Стежками героїв «Доброволець-2016». Традиційні туристичні перегони по орієнтуванню пройшли вперше на Волині у Цуманських лісах 27-28 лютого. Відбулися змагання на честь загиблих на Майдані героїв 35 сотні Самооборони «Волинська січ». Нелегкий 60 та 100 кілометровий маршрут пролягав болотистими лісами урочища «Чортове болото», «Березина» та поліськими селами: Берестяне, Липне, Холоневичі, Знамирівка, Малий Стидин. На довгу дистанцію зареєструвалося 17 команд, а у короткій змагалися 23 команди.Із 40 команд до фінішу дійшли 26, але 2 команди не вклалися у контрольний час, решта 14 зійшли із маршруту. Відтак, у запеклій боротьбі призерами змагань стали: І категорія складності:1 місце – Raramuri (Володимир-Волинський-Черкаси), 2 місце – Білі ходаки (Луцьк-Луганськ), 3 місце – Атака (Луцьк). ІІ категорія складності: 1 місце – 100хід (Луцьк), 2 місце – Drapieżniki (Луцьк), ТіХтоПройшлиКрізьЛіси (Луцьк-Кузнецовськ), 3 місце – Єті (Острог – Київ). Переможці, окрім сувенірної продукції та кубку, у подарунок отримали грошові сертифікати на придбання туристичного спорядження, квитки на фестиваль «Бандерштат», книжки від Українського інституту національної пам’яті.

2017

25-26 лютого на межі Волинської та Рівненської областей пройшли VII Екстремальні туристичні змагання «Доброволець-2017», присвячені загиблим Героям 35 сотні Самооборони Майдану «Волинська Січ». Цього року патріотичний змаг зібрав рекордну кількість учасників – 185 сміливців з різних куточків України: Луцька, Рівного, Чернігова, Черкас, Миколаєва, Донецька, Одеси, Львова, Володимира-Волинського, Києва, Білої Церкви, Житомира, Бердичева, Кропивницького, Вараша, Ковеля, Хмельницького, Дубна. Зауважимо, що серед учасників, окрім професійних туристів та спортсменів, були бійці АТО, патрульні поліцейські, депутати місцевих рад, представники громадських організацій. Шлях «Добровольця» пролягав історичними місцями на території Національного парку «Цуманська пуща». Контрольними пунктами були могили та пам’ятні знаки УПА в селах Деражне, Бичаль, Цумань, Дюксин, Жобрин та Оржів. Також команди побували біля Клеванського замку та побачили грандіозний природний грот над закинутою залізницею – так званий «Тунель кохання». Так, складний маршрут, протяжністю 100 кілометрів, виявило бажання подолати 15 команд (41 учасник). На коротку дистанцію 60 кілометрів зареєструвалося 50 команд (144 учасники). Змагання тривали у режимі нон-стоп, протягом 24 годин. Попри погодні умови та складний маршрут лише 8 команд зійшли з дистанції. Натомість серед інших екстремалів боротьба велася буквально за кожну секунду. Тож у другій категорії складності перемогу здобула команда з Луцька «Volyn-0», яка пробігла маршрут за 7 годин та 9 хвилин. На 1 хвилину пізніше фінішували лучани «1000 і 1 крок». Третіми на дистанцію прийшла теж команда з Луцька «ОК Wolf» за 7 годин 32 хвилин. Стокілометрівку за 21 годину здолали минулорічні переможці «Raramuri» (Володимир-Волинський – Черкаси). За 21 годину 57 хвилин підкорили маршрут екстремали «Ноги в руки і бігом» (Луцьк-Миколаїв). Третіми призерами у першій категорії стала команда з Луцька «100хід».

2018

Восьмі за ліком туристичні змагання «Доброволець» відбулися 24-25 лютого 2018 року на території Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща». Старт та фініш був у селі Дерно. Пройти тест на витривалість зголосилося 87 команд, 250 «добровольців» з усіх куточків України. Географія учасників: Луцьк, Київ, Біла Церква, Чернігів, Черкаси, Чернівці, Миколаїв, Житомир, Запоріжжя, Львів, Кропивницький, Івано-Франківськ, Кривий ріг, Вінниця, Тернопіль, Рівне, Костопіль, Вараш, Бердичів, Нікополь, Хрустальне.Загалом найскладнішу дистанцію та 33 контрольні пункти підкорювало 19 команд (51 учасник). Так, до фінішу за 16 годин 53 хвилини першими дісталася команда з Луцька «Zver’yO» (Віктор Вітюк та Марчук Андрій). У 2017 році у них було перше місце на середній дистанції. Другими у цьому заліку стала команда OC Wolf (Мельник Тарас та Віталій Петришин). Їхній результат – 18 годин 3 хвилини. Слідом за ними прибула команда «Ноги в руки і бігом» (Луцьк – Миколаїв). Молодий Віталій та Нечипорук Максим здолали дистанцію «Добровольця» за 18 годин 6 хвилин. Минулого року у команди було друге місце у цій категорії.

Найбільше команд змагалося у другій категорії складності (40-60 кілометрів) , а саме 49 (151 учасник). «Добровольцям» потрібно було відмітитись на 21 контрольному пункті. Першими дісталися фінішу команда «Вовки-1» з Луцька. Ірина Войтович та Микола Гейне подолали маршрут за 9 годин 6 хвилин. Микола Луценко та Анна Опанасюк з черкаської команди «Перший дубль» посіли друге місце. Їхній результат – 10 годин 36 хвилин. Третє місце – у команди CityRun (OKSO Ravlyky). Роман Мельник, Валерій Овдійчук та Василь Кондрачук з Оржева Рівненської області подолали маршрут за 10 годин 43 хвилини.

На коротку дистанцію (20 кілометрів) зареєструвалося 19 команд (49 учасників). На цьому маршруті потрібно було відшукати 14 контрольних пунктів. Щоб здобути перемогу у III категорії командам знадобилося всього лиш кілька годин. Перше місце посіла збірна команда з Києва та Черкас «Сапаюнавсігроші». Микола Тищенко та Артем Слотін подолали маршрут за 2 години 56 хвилин. Друге місце – у луцької команди «Гарда». Це учасники клубу бойових мистецтв із однойменною назвою. Для Олександра Теребухи, Івана Сильмана та Олександра Устимовича двадцятикілометрівка далася за 3 години 35 хвилин. На одну хвилину пізніше фінішували лучани Юрій Моклиця та Ірина Бегаль з команди «ТіХтоПройшлиКрізьЛіси». Вони посіли третє почесне місце.

Призери змагань отримали сертифікати на суму 30 тисяч гривень, книги від Українського інституту національної пам’яті, календарі художника Юрія Журавля.

2019

У 2019 році, вже дев’яті зимові туристичні екстремальні змагання «Доброволець» відбувалися з 23 по 24 лютого.  Участь у ньому взяли 283 учасники, 108 команд.  Місцем старту обрали село Бобли Турійського району.

Упродовж двох днів учасники «Добровольця-2019» долали маршрути 20 км, 50 км та 100 км, на яких були розташовані історичні та технічні КП, мандрували стежками Героїв та побували у місцях зародження УПА, зокрема в урочищі «Вовчак». «Доброволець-2019» це – зима, ліс, болото. Це не лише спортивно-туристичні змагання, де головне першими дістатися фінішу – це змагання заради пам’яті!

Переможці цьогорічного змагу продемонстрували неабияку витривалість та швидкість, успішно подолавши свої дистанції. Перші місця у трьох категоріях складності посіли команди з Луцька.

В цілому таблиця результатів виглядала отак:

 100 км – 1місце – команда «Zver’yO» (подолали маршрут за 12:29:20),
2 місце – Лінія життя (Житомир – Радомишль) 16:24:00
3 місце – Ноги в руки і бігом (Луцьк-Миколаїв) 16:51:00

 50 км – 1 місце – команда «Альпініст» (тривалість проходження маршруту 6:24:40)
2 місце – OC Wolf (Луцьк) 6:50:42
3 місце – Шалені лосі (Рівне) 7:59:00

 20 км – 1 місце – команда «Фаворит» (пройшли дистанцію за 2:48:00)
2 місце – Де північ (с. Боратин – Луцьк) 2:58:30
3 місце – Оржівські таракани (смт Оржів Рівненська обл.) 3:18:12

 Призери змагань отримали від організаторів та спонсорів відзнаки й цінні подарунки.